Devlet Türk Halk Müziği Topluluğu Tarihçesi

 

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı, Kültür Dairesi Müdürlüğü’ne bağlı olarak kurulan Türk Halk Müziği Topluluğunu farklı dönemlerde Aytaç Çağın ve Özkan Pastırmacıoğlu çalıştırmıştır.

Bakanlığa bağlı topluluk, 11.06.1986 yılında "Devlet Türk Halk Müziği Topluluğu’’ ünvanını alarak Kültür Dairesi Müdürlüğü’nün bünyesinde yasal statüye kavuşturulmuştur. Günümüzde Turizm, Çevre ve Kültür Bakanlığı, Kültür Dairesi Müdürlüğü'nün bir birimi olarak hizmet vermektedir.

1987 yılında, topluluğun eğitmenlik ve yönetmenliğini yapmak üzere Fatih Dölek (merhum) ve İlker Dölek görevlendirilmiştir.

Sanatçıları, amatör statüde gönüllü kişilerden oluşan, eğitmenlerin nezaretinde bilimsel metotlarla hazırlanmış bir müfredat ile bir yıllık bir eğitim dönemi geçiren topluluk, 40 kişilik ses ve saz sanatçılarından oluşmaktadır.

1988 yılında ilk konserini başarıyla sunarak icra hayatına başlamıştır. Yurttan sesler anlayışı içerisinde yeniden yapılanan topluluk yurt içinde gerçekleştirdiği konser programlarının yanı sıra yurt dışında da çeşitli etkinliklere katılarak, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni ve Kıbrıs Türk kültürünü tanıtmak amacıyla çok sayıda konserler vermiş ve başarıyla temsil etmiştir.

Repertuarlarında, otantik özellikleri korunarak icra edilen Kıbrıs Türkülerinin yanı sıra, Anadolu’nun zengin Halk Müziği kaynağını oluşturan türküler de bulunmakta ve icra edilmektedir.

Üyelik formu için tıklayınız...